Monterra – Garmin na Androidu

Standart

Poměrně dost kamarádů se mne už dotazovalo „co ta Monterra?“ a tak jsem se rozhodl tu něco málo o tomhle přístroji sepsat.

Pokud sledujete navigace Garmin, asi jste si všimli, že přístroje s operačním systémem Android jsou výsadou jen a pouze asijského trhu, který po tomto asi prahne. A teď, jak to tak vypadá, povolují ledy a i k nám se dostala outdoorová navigace Garmin právě s Androidem.

Filtr geocache schránek

Filtr geocache schránek

Je víc než jasné, že možnost instalace libovolných aplikací bude pro hodně lidí hlavním lákadlem. Nejpoužívanější aplikací třetích stran bude mezi geocachery určitě WhereYouGo. Aplikaci jsem s přístrojem samozřejmě už zkoušel a zjistil, že narozdíl například od mého mobilního telefonu nemá aplikace žádný problém při práci s kompasem. Na telefonu mi, ať už jej nastavím jakkoliv, kompas při navigování stále ukazuje zhruba o 180 stupňů jinam. Zde vše funguje tak jak má.

Věcí, kterou sám vnímám jako velice pozitivní je, pokud si na mapě či přímo v geocachingové aplikaci zvolíte nějakou cache k níž máte uloženy i waypointy jako jsou parkoviště apod., lze si tyto body s danou schránkou spojené velice snadno zobrazit. Není tedy již nutné je vyhledávat ve správci waypointů podle jejich označení. Navíc lze při zobrazení cache a jejích waypointů také snadno přidat „další stage“, což jsem osobně už využil u cache, kterou bylo možné vyluštit takříkajíc „od stolu“, abych si pomocí téhle funkce přidal ke schránce vyluštěné finálové souřadnice.

Nastavení filtru schránek a případně jeho uložení pro další použití je také velice příjemné a rychlé.

Dalším zjednodušením je u Monterry práce s waypointy jako takovými. Pokud si totiž uložíte bod zájmu, v menu jež se Vám zobrazí máte možnost bod editovat (jméno, poznámka, pozice…), navíc k němu přidat fotografii. Vedle editace bodu je možné rovnou spustit jeho průměrování. Není tedy třeba otevírat žádnou další aplikaci, či položku v menu, pokud chcete u bodu zpřesnit zaměření například pokud chcete zaměřit a následně založit novou cache.

Zajímavostí a myslím i velice užitečnou funkcí je integrace Garmin aplikací napříč systémem. Stáhnete-li si skrze webový prohlížeč GPX soubor, který obsahuje trasu či body zájmu, lze skrze stavovou lištu stažený soubor spustit a systém se Vás sám zeptá, zdali chcete data ze souboru importovat. Je škoda, že takto nelze stahovat například i Garmin Adventures (nebo jsem na to jen zatím nepřišel).

Funkcí, která mi také vyhovuje je možnost přidat si datová pole tak jak je znám ze stránky s mapou jako widget přímo na jednu z pracovních ploch. Díky tomu pak člověk nepotřebuje stále otevírat mapu, stačí nahlédnout na plochu.

Navigace navíc kromě reproduktoru či konektoru na sluchátka obsahuje i vestavěný mikrofon. Otestoval jsem tedy možnost využití aplikace skype a skrze Monterru si právě na skype zavolal. Lze dokonce pro videohovor využít i integrovanou kamerku.

Jediná věc, která mi zatím nějak chybí je možnost nějaké lepší regulace podsvícení displeje, kdy standartní widget umožňuje jen volby 0%, 30% a 100%. To však nejspíš vyřeším nějakým jiným widgetem určeným jen pro nastavení jasu.

Na závěr ještě pár fotografií za různých světelných podmínek přímo z fotoaparátu v GPSce.

K výdrži na originál aku 2000mAh, která je se zařízením dodávána mohu prozatím sdělit jen to, že jsem se dostal na cca 4,5 hodiny se stále zapnutým displejem a podsvícením na 30-40%. Pokud bych ho vypínal stejně jako podsvícení, počítám že by na baterii přístroj mohl běžet kolem 10-12hodin. Samozřejmě záleží na nastavení map, GPS, intervalu ukládání trasy a podobně. V případě použití tužkových baterií (používám Eneloop Black 2450mAh) bude tato doba určitě delší.