Prahou na kole či koloběžce

Standart

Vzhledem k tomu, že jsme se s pár přáteli, kteří stejně jako já jezdí minimálně do a z práce na kole, dohadovali jak je to s převozem kola / koloběžky v pražské hromadné dopravě, rozhodl jsem se dohledat informace a sepsat je do trochu přehledné formy. Netvrdím však, že jsem neomylný, nebo že jsem něco nemohl opomenout, takže pokud byste však narazili na nějakou nesrovnalost, napište mi to.

Stezka (zdroj: internet)

Stezka (zdroj: internet)

Určitě je mezi námi hodně lidí, co v případě rozumného počasí volí na cestu do práce raději kolo či koloběžku. Ale co když z nějakého důvodu například zpět domů z práce na svém přibližovadle jet nemůžete? Příkladem za všechny je třeba jen nějaký hloupý úraz nohy. Jak je to potom s převozem kola / koloběžky dopravními prostředky?

Podle přepravního řádu „může vzít cestující do vozidla dětský kočárek s dítětem případně kolo, jestliže to technické provedení vozidla a jeho obsazenost dovolují, a to jako ruční zavazadlo nebo jako spoluzavazadlo podle smluvních přepravních podmínek dopravce“.

Metro: Kolo můžeme přepravovat na poslední plošině každého vozu vlaku metra ve směru jízdy. Na každé plošině mohou být max. dvě kola (1 kolo na cestujícího). Kolo nesmí být znečištěné, během cesty je nutné ho držet nebo zajistit proti pádu nebo samovolnému pohybu. Přeprava v metru je pro cyklistu zdarma. Pokud je kolo jen jako zavazadlo (například zakoupené nové kolo, jen převážené domů), je nutné zakoupit zvlášť lístek nemýlím-li se za 24Kč.

Tramvaj: Přepravovat kolo lze jen na vybraných úsecích ve směru z centra (do kopce) a to v pracovního dny v období 19:00–7:00, o víkendech a svátcích celodenně. Přeprava je zdarma. Seznam povolených úseků by měl být zveřejněn na stránkách dopravního podniku.

Autobus: Zde je, dle informací z internetu přeprava kol zakázána. Osobně jsem však již kolo několikrát v autobuse převážel, například když mi spadl řetěz ve chvíli kdy jsem s sebou zrovna neměl sadu na jeho opravení. Zakoupil jsem si lístek za 24Kč a kolo převezl. Zdá se tedy, že toto je tak nějak tolerováno.

Vlakem po Praze: Podle stránek Českých Drah lze v rámci Prahy přepravovat kolo jako spoluzavazadlo, máte-li platný jízdní doklad PID, zcela zdarma. Pokud však cestujete vlakem po Praze s jízdním dokladem ČD, zaplatíte za kolo poplatek jako za spoluzavazadlo dle ceníku ČD.

 

Odkazy: