fenix3 jako navigační pomocník

Standart

O tom, že jsou hodinky v podstatě všestranným sporttesterem, vědí jejich majitelé své. I díky neustávajícím aktualizacím, přinášejícím stále nové funkce jsou jednoduše stále asi tím nejlepším, co si může všestranný sportovec pořídit. 

fenix3 s waypointy

fenix3 s waypointy

Já sám tyhle hodinky využívám pro turistiku a cyklistiku, avšak nejen na záznam trasy a dat z externích čidel, ale také k navigaci. Hodinky totiž nepodporují jen velké množství různých sportovních aktivit, ale také práci s waypointy či trasami, přičemž obojí je možné využít pro navigaci k cíli. Rozhodl jsem se proto sepsat tenhle tip, jak využít hodinky právě k navigaci.

Existuje více možností jak do hodinek dostat trasu, ovšem s trasou obsahující i výškový profil už je to o něco složitější. V tomhle směru to mají podstatně jednodušší majitelé mapových outdoorových přístrojů Garmin, jelikož ti už zpravidla mají k dispozici mapu, nad kterou lze plánovat výlety a která navíc obsahuje u výšková data. To je i můj případ. Když už má člověk k dispozici podrobnou turistickou mapu, proč ji nevyužít, že? Jak tedy na to? V mém případě takto:

  1. Spustím program BaseCamp
  2. V případě vícedenního výletu vytvořím složku pro každý den zvlášť
  3. Ve složkách pak nástrojem „Nová prošlá trasa“ vytvořím trasu/trasy
  4. Dále si vytvořím seznam waypointů kolem každé plánované trasy
  5. Vytvořené trasy přejmenuji na něco smysluplného např „den1“, „den2“ apod.
  6. Jakmile je vše připraveno, připojím hodinky k PC
  7. Po jejich načtení vyberu příslušné trasy a body
  8. Na tyto kliknu pravým tlačítkem, zvolím „Odeslat do“ a fenix3

Odteď mám hodinky naplněné daty na cestu a v případě plánování nad turistickou mapou Garmin obsahují nahrané trasy i výškový profil. V terénu je pak snadné prohlédnout si profil cesty a rozložit své síly podle toho, co mne ještě cestou k plánovanému nocležišti čeká.

Zmínil jsem však kromě tras i waypointy. Ty využívám k označení důležitých nebo zajímavých bodů v terénu, kolem plánované cesty. Označuji tak často studánky, tábořiště, rozhledny/vyhlídky případně jiná zajímavá i někým doporučená místa.

Plánovat trasy jde i na serveru Garmin Connect, ovšem zde jsou k dispozici buď Google mapy, Bing mapy a nebo základní OpenStreet mapy a jejich detail plánování pro turistiku nebo cyklistiku (mimo silnice) příliš nepřeje. Ovšem pro silniční cyklisty a nebo běžce z města a jeho blízkého okolí postačí.

Ale zpět k BaseCampu. Pokud v něm tedy nemáte žádnou mapu, případně nainstalujete OSM mapu a nebo plánujete cestu na internetových portálech, budete sice mít trasu, ovšem bez výškového profilu. K rozšíření trasy o výškový profil lze použít některé online služby/stránky jako například GPSies.com. Na tomto serveru lze naimportovat trasu, přepočítat její výškový profil a znovu ji exportovat. Server navíc umožňuje i konverzi různých formátů souborů.

Po několika problémech které vznikly po nahrání souboru s trasou přímo do hodinek  stejně vždy používám BaseCamp pro kontrolu, zda je GPX soubor v pořádku. Je to velice jednoduché.

  1. vyberu si seznam/složku s kterým chci v BaseCampu pracovat
  2. z menu zvolím „Soubor – Importovat do…“
  3. na disku vyberu soubor který mne zajímá a zvolím „Importovat“

Pokud BaseCamp při importu nezahlásí chybu, soubor je v pořádku a mohu jej nahrát buď přímo do paměti hodinek a nebo skrze BaseCamp, mám-li přípojené hodinky, zvolím „Odeslat do – fenix3“.

Tipy a rady:

  • ve fenix3 lze mít max cca 15-20 tras podle počtu bodů v trase
  • ve fenix3 lze mít max 1000 waypointů
  • waypointy mají na map.stránce vždy ikonku kostičky
  • BaseCamp umí pracovat s formáty gpx, tcx, fit, kmz, kml, loc
  • pokud máte na PC i Google Earth, lze ho spustit přímo z BaseCampu
  • při plánování na internetu mají trasy nicneříkající názvy, v BaseCampu je lze přejmenovat
  • při navigaci fenix3 zeleně ukáží již absolvovanou část výšk.profilu zeleně