Blackberry nejen na práci

Standart

Po dlouhém přemýšlení, kterým směrem se ubírat při výběru nového telefonu jsem narazil na značku Blackberry. Tuhle značku samozřejmě znám, ale nikdy jsem neměl tu „čest“ nějaký telefon tohoto výrobce vlastnit. Sice mi prošlo rukama mnoho telefonů bez OS, se Symbianem, s Bada OS, Androidem i iOS, ale Blackberry žádné.

Blackberry Q5 a fenix3

Blackberry Q5 a fenix3

Hledal jsem něco co bude cenově přijatelné a zároveň bude podporovat LTE, NFC technologii, GPS a kompas a nejlépe i bluetooth v4, protože jsem chtěl synchronizovat své hodinky fenix3 i ve chvíli kdy nebudu v dosahu PC nebo známé wifi sítě. Ovšem také jsem nechtěl, aby šlo o nějakou placku velikosti „dětského pádla“ ke člunu jednoduše proto, že takový telefon nedám do kapsy a když ano, pak si s ním v kapse nikde nekleknu nebo nedřepnu, protože bych ho zlomil. Dalším plusem by pro mne byla i hw klávesnice.

Během hledání vhodného zařízení jsem narazil na Blackberry Q5 a Q10. Cenový rozdíl těchto telefonů je dnes necelé dva tisíce korun a po hardwarové stránce se liší procesorem (Q10 dualcore 1,5GHz, Q5 dualcore 1,2GHz), displejem (Q10 jakožto původně high-end má superAmoled, Q5 má „jen“ LCD – oba však 720x720px), fotoaparátem (Q10 8mpix, Q5 5mpix) a dále už snad jen dílenským zpracováním, respektive materiály použitými na těle přístroje a na klávesnici. A rozdílem je vlastně i vnitřní paměť, kdy Q5 jsou ve verzi s 8 a 16GB, kdežto Q10 pokud se nepletu se 16 a 32GB.

Narazil jsem však na problém, že dle internetu Q5 dodávaná do ČR nepodporovala zdejší LTE. Dnes už se tyhle telefony nevyrábějí, ale jen doprodávají a tak už snad ani ČR verze k dispozici nejsou. Zakoupil jsem Q5 pravděpodobně původně určenou pro jiný než český trh i s dvouletou zárukou a telefon s místním LTE nemá problém.

Díky systému BB 10.x tenhle telefon podporuje i aplikace původně pro Android a dáte-li si trochu práce s hledáním na internetu, najdete způsob jak si nainstalovat Google Play a instalovat aplikace přímo odtud. Blackberry World je v některých směrech hodně omezený jelikož se jedná o zařízení primárně určené k práci spíše než k zábavě. Amazon Appstore, který se v telefonu objevil se systémem BB 10.3 je oproti klasickému Google Play ve své nabídce také značně omezen.

Při hledání keší používám turistický přístroj, ale telefon se jako záloha může hodit (díky geocachingu jsem jich už několik „pohřbil“). Například ve chvíli kdy v terénu zjistím, že u keše je místo nápovědy poznámka „viz fotohint“. Fotky totiž často zapomenu zkontrolovat a tím i do GPS nahrát. V Blackberry jsem vyzkoušel program C:Geo, WhereYouGo i Locus a všechny programy běží, včetně offline map uložených na vložené kartě. U některých Android zařízení jsem měl problém s tím, že někde nešly mapy z karty načíst vůbec, někde jinde se zas občas načetly a občas ne. Podobný problém jsem zaznamenal i s wherigo hrami uloženými na kartě, kdy buď nešly spustit, ačkoliv je aplikace viděla a nebo nebylo možné uložení v průběhu hry (nastavení práv v Androidu).

GPS v telefonu jsem zkoušel právě při hledání několika keší a byl jsem vcelku mile překvapen jak rychlostí fixace tak přesností. Po více než třech hodinách mi Blackberry ukazoval ještě něco přes 30% stavu baterie což je také vcelku příjemné. Další věcí co mne překvapila byla výborná funkčnost kompasu. U Androidu jsem se například vztekal s tím, že mi v aplikaci WhereYouGo kompas stále ukazoval o 180° opačně, ať jsem zařízení nastavil jakkoliv, přitom v jiných aplikacích problém neměl. Na Q5 se tenhle problém nekoná, bohudík.

Věcí na kterou se velice snadno zvyká je Blackberry Hub, který slučuje všechny „novinky“ ve smyslu nových e-mailů, sms, hovorů notifikací systému do jednoho panelu a není tak třeba spouštět různé, samostatně běžící aplikace. Zpočátku jsem si říkal, že s tím asi budu bojovat a ono ne. Informace o „nových“ událostech se objeví na zamčené obrazovce telefonu a po jejím odemčení stačí přetažením do strany otevřít hub a vše je pěkne seřazeno dle data a času. Takovouhle věcičku bych ocenil i na svém tabletu Nexus a docela by mne zajímalo, jestli je tahle funkce zachována i na nových Blackberry, která již běží na upraveném Androidu (prozatím jen model Priv).

Asi jedinou nevýhodou kterou jsem u Blackberry Q5 v rámci mého využití zaznamenal je nemožnost připojit externí disk skrze USB OTG jelikož OTG funkci podporují pouze Blackberry Classic, Z10 a novější. Tuhle možnost jsem s Androidem využíval pro stahování tras a uložených bodů z turistického přístroje.

Telefon Blackberry Q5 mám prozatím měsíc a jediným okamžikem kdy jsem byl nucen ho vypnout/restartovat bylo, když jsem instaloval poslední verzi Blackberry OS pomocí aplikace pro PC. U Androida jsem restart musel alespoň jednou za týden až čtrnáct dní provést, tedy vyjma Nexusu, který mi nyní jede v podstatě v kuse už třetí měsíc.

Co dodat? Snad jen že přenos kontaktů z Androidu na Blackberry byl otázkou pár minut přes bluetooth, na přenos SMS nebo poznámek jsem bohužel nepřišel. Narozdíl od značkových i čínských Android telefonů neobsahuje BB OS 10.3. žádný nesmyslný softwarový balast nebo grafické nástavby a stejně jako iOS prostě funguje.