Telefon jako uložiště tras pro Garmin

Standart

Na serveru Garmin Connect došlo před nedávnem k rozšíření možností plánovače trasy. Plánovač byl rozšířen o možnost importu vlastního GPX a tedy vytvoření trasy z vlastních dat. Druhou novinkou v plánovači pak je možnost přidat si do trasy body, na které pak uživatele zařízení upozorní (vrchol, údolí, stoupání, jídlo, pití a obecný). 

GImporter aplikace

GImporter aplikace

Ten, kdo používal někdy nějaké zařízení značky Suunto ví, že něco podobného má i Movescount server. Na Connectu to však chybělo. Pro zařízení z kategorie Outdoor jde použít i program Garmin BaseCamp, který je díky širším možnostem a navíc offline použití pohodlnější.

Ať zvolíte jednu nebo druhou výše uvedenou možnost, stále jste limitováni možnostmi zařízení jako takových. V podstatě každé zařízení má nějaký limit na počet uložených tras a také na počet bodů v těchto trasách. Pokud ale vlastníte zařízení podporující některou z vyšších verzí Connect IQ SDK (myslím 2.1.x nebo vyšší), je tu pro Vás jedno zajímavé řešení. Tím řešením je aplikace nebo widget s názvem GImporter. Má to však jeden háček. Musíte mít telefon se systémem Android. Aplikace pro mobilní telefon, která je potřeba je totiž, alespoň prozatím, k dispozici jen pro Android.

Jak to funguje?

Vcelku jednoduše. Do svého telefonu si nainstalujete z Google Play aplikaci GExporter a do hodinek buď aplikaci nebo widget GImporter. Do složky „Download“ ve vnitřní paměti telefonu (ne na kartě) si pak nahrajete své GPX nebo FIT soubory s trasami, které Vám po spuštění Gexporter na telefonu načte a nabídne pro odeslání do Vašeho Garmina.

Aplikace GExporter nabízí několik možností úpravy dat před jejich odesláním přes bluetooth. Těmi úpravami jsou:

  1. Default Speed – možnost nastavení „výchozí rychlosti“ pohybu, pokud ta není v GPX specifikovaná, která se používá v podstatě pro funkci Virtual Partnera, tzn u zařízení, které tuto funkci má, vidíte na mapě šipku pohybující se nastavenou rychlostí a Vy s ní v podstatě soutěžíte.
  2. Force Speed – možnost přepsání nastavení rychlosti pohybu, která je specifikovaná v GPX, a Vy budete chtít použít vlastní „Default Speed“ viz výše.
  3. Use 3D Distance – tahle funkce by měla přepočítat trasu na základě jejího výškového profilu. To se hodí při pohybu v horách a hlavně, pokud máte např. na hodinkách povolenu 3D vzdálenost.
  4. Insert Course Point – pomocí téhle funkce lze do trasy přidat až 48 tzv course points (navigačních bodů) přičemž jejich minimální vzdálenost od sebe je 1000m.
  5. Walking Grade Factor – tahle funkce umožňuje přizpůsobování „Default Speed“ rychlosti v podstatě v závislosti na výškovém profilu trasy. Tzn při pohybu do kopce se rychlost sníží a z kopce naopak zvýší.
  6. Reduce Points to – možnost snížit počet bodů trasy na uživatelem zadané číslo.

Díky aplikaci GExporter si tak z Android telefonu vlastně uděláte offline uložiště naplánovaných tras, což se může hodit na cesty do zahraničí, ale i na delší výlet „doma“. Aplikace zatím bohužel neumí odesílat waypointy, ať už jednotlivé nebo celé GPX databáze, což je škoda, jelikož ve většině hodinek jich může být uloženo max 1000 (pravda, většině uživatelů to i na několik dní v terénu bude stačit).

Protistranou aplikace GExporter v telefonu je pak už zmíněná aplikace nebo widget GImporter v Garmin zařízení. Proč jsou tu dvě možnosti, když vlastně dělají to samé? V každém zařízení se zachází trochu jiným způsobem s aplikacemi a trochu jiným s widgety. Na zařízeních Edge nebo Oregon bych si z důvodu ovládání zvolil spíše aplikaci. Na hodinkách fenix5x které používám mi přijde pohodlnější widget. K widgetu totiž mohu přistoupit např jen šipkou nahoru/dolu ze stránky s hodinami /záleži na seřazení widgetů), kdežto aplikaci bych musel spouštět skrze Start->vybrat aplikaci->Gimporter->Spustit – z důvodu rychlosti přístupu je tak widget pohodlnější. Je tu ale jeden rozdíl, který jsem zaregistroval během zkoušení, zda využiju spíš aplikaci nebo widget a to je, že pokud skrz aplikaci GImporter stáhnu do svých fenix5x trasu, hodinky se mne rovnou zeptají na typ aktivity, který chci pro navigaci spustit (např. „Turistika“ nebo „Běh“ apod). To widget nedělá. Ten jednoduše jen stáhne data trasy z telefonu do hodinek.

Celý postup nahrání trasy uložené v telefonu je následující:

  1. na telefonu spustíte bluetooth
  2. zkontrolujete zda běží Connect Mobile
  3. spustíte GExporter
  4. na hodinkách zapnete bluetooth
  5. spustíte Vámi preferovanou verzi GImporteru
  6. v GImporteru pak zvolíte „Načíst seznam“
  7. zařízení bude chvilku pracovat a ukáže seznam tras z telefonu
  8. vyberete, kterou chcete načíst
  9. jakmile je načtena, můžete spustit navigaci

Gimporter je aktuálně k dispozici pro následující zařízení:

Cyklopočítače
– Edge 520, Edge 820, Edge Explore 820, Edge 1000, Edge Explore 1000, Edge 1030

Hodinky
– D2 Charlie, Descent Mk.I, forerunner 735, Forerunner 935, fenix5s/5/5x, quatix5, fenix Chronos

Outdoor
– Oregon 700/750, Rino 700/750


Odkazy:

Aplikace a widget Gimporter:
https://apps.garmin.com/en-US/developer/9718a484-0fab-45c1-8ce8-3fa557e2c751/apps

Aplikace Gexporter:
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.surfsite.gexporter