Běžkařské trasy v Brdech

Standart

Při hledání místa kam vyrazit, vyzkoušet si po asi čtrnácti letech běžky, mne napadly Brdy. Přeci jen, jedna část je nově otevřená a není úplně teplo, nemuselo by tam tak být mnoho lidí. Dal jsem se tedy na hledání tras, kudy se v oné nově otevřené části smí jezdit a také jak jsou místa upravená či neupravená.

Basecamp

Basecamp

Během hledání jsem narazil na stránky, na nichž jsem v komentáři k jednomu článku našel odkaz na web ObjevBrdy.cz. Na této stránce jsem narazil na obrázky s mapami tras, dohodnuté pro rok 2017 také s informací o tom, že od příštího roku by už mohlo existovat nějaké stálé řešení. A jelikož pro člověka s Oregonem nejsou obrázky do terénu příliš pohodlné, rozhodl jsem se data zpracovat do vlastní „mapy“, jež bude obsahovat na webu uvedené trasy.

Také se Vám stane, že si někdy vymyslíte něco, co jak později zjistíte, nejste schopni tak úplně lehce zpracovat? Já tedy vcelku často. První věcí na kterou jsem narazil, byla složitost některých tras, díky které jsem nebyl schopen některé trasy jen tak „od oka“ překreslit nad mapou. Tuto situaci jsem nakonec vyřešil díky překryvným obrázkům, vytvořeným v Google Earth a poté naimportovaným do Garmin Basecampu (postup je vysvětlený např zde). Díky tomu jsem mohl trasy vcelku snadno překreslovat.

S body zájmu byla věc podstatně jednodušší. Vrcholky, vyhlídky nebo jiné body zájmu jsem si rozdělil do několika kategorií dle toho, které by měly mít stejné ikonky. Hotovo, řeklo by se. Nikoliv. Opak byl pravdou. Zádrhelem, na který jsem narazil bylo, jak z GPX dat s trasami a body zájmu vytvořit vlastní mapový soubor, který by v místech, kde nejsou trasy či body, byl průhledný. Tedy aby byl vidět nad klasickou, uživatelem používanou mapou.

Jelikož si nerozumím s žádným GIS programem nebo jinými programy pro tvorbu map, čekalo mne několik hodin bádání. Nakonec se zadařilo, byť pro některé typy bodů by ještě stálo zato, vytvořit vlastní typy ikonek. Výsledek naleznete v souboru gmapsupp.zip níže. Celý soubor má po rozbalení necelých 100kB a lze jej použít určitě ve všech přístrojích řad Garmin Oregon, Dakota, GPSmap 62/64 či Montana. Při nahrávání však pozor ať si nesmažete jinou mapu, kterou máte v přístroji uloženou v souboru se shodným názvem.

verze 1 – obsahovala barevně vyznačené běžkařské trasy bez ohledu na to, zda jsou místa udržována či nikoliv, plus pár druhů bodů zájmu (některé s vlastní ikonkou jiné nikoliv)

verze 2 – byly přidány šedivou barvou vyznačené úseky cest, kde dochází k prohrnu a případně i posypu komunikace, také přidány ikonky k bodům zájmu (armáda a vodní plochy)

edit: Lze použít i v Edge 820, Edge 1000 a hodinkách Epix

ZIP příloha s mapkou: gmapsupp-trasy-v.2 (28kB)