Jak propojit Garmin s Androidem?

Standart

Dneska trošku z jiného soudku. Mobilní operační systém Android se poměrně rychle šíří a tak se samozřejmě dostal i „do spárů“ těch z nás, kteří lovíme kešky. Mnoho z nás vlastní buď tablet nebo alespoň telefon se zmíněným systémem. Vyvstává tak otázka, „lze tyhle zařízení použít k nahrání dat do toho mého Garmina?“. Odpověď na ní však není jednoznačná.

Používám tablet Google Nexus 7 (1.gen), který podporuje OTG a u něhož alespoň zpočátku šel přenos dat skrze vlastní aplikaci uskutečnit jak z externího zařízení tak to něj. Kromě jiného utáhne napájením skrze OTG pracovat s klasickým externím diskem, který používáte běžně k Vašim PC. Tato zjištění mne vedla k tomu, že vyrazím-li například na prodloužený víkend lovit někam dál od domova, stačí mi tablet, otg kabel, navigace a její USB kabel (a samozřejmě nutnost najít nějakou free wifi nebo její sdílení z telefonu – v tabletu nemám datový modul) a nějaké to softwarové vybavení v tabletu.

Nexus 7 a Oregon 600

Nexus 7 a Oregon 600

Co se týká přípravy dat, tu provádím zpravidla doma buď přímo skrz stránky Geocaching.com nebo pomocí programu Geoget. Nicméně co dělat pokud jsem někde v terénu, kde sebou nemám PC, ale mám internet a chci původní naplánovanou trasu nějak podstatně změnit? Pokud si vytvořím databázi, která nezasahuje až do místa, kam bych se rád vydal, mám jedinou možnost a to, dostat se k potřebným datům v terénu.

Tedy, možností je tu víc, ale některé z nich jsou více či méně pohodlné a protože lenost je hybatelem pokroku, koukneme se na ně, abychom věděli co je pro naše účely nejvhodnější.

První možností, která však podle mého není nikterak pohodlná, je proklikávání webu geocaching.com a opisovat si údaje o keškách do navigace. V tabletu totiž nefunguje nic jako Communicator Plugin pro prohlížeče a ani jiné pluginy. Takže uznejte, není to ani rychlé, ani pohodlné, ba ani efektivní.

Druhou možností je vygenerovat si nové Pocket Querry. Zde si však musíte dát hodně velký pozor na to, abyste v nově vygenerovaném souboru neměli kešky, které se nalézají v datech, jež už v navigaci máte. To může být docela fuška, udělat takovou PQ, aby se ani jednou schránkou nepřekrývala s daty v GPS. On totiž Garmin, pokud budete mít některé kešky ve více souborech, buď nezobrazí celý obsah souboru jež jste nahráli, nebo se během načítání nových dat kousne a nebo, budete-li mít štěstí, kousne se jen při pokusu zobrazení těch keší, které máte nahrané víckrát. Takže také nejde o úplně jednoduchou cestu, jak se dostat k datům.

Třetí možností je využít některého z programů pro Android. Zkušenost s prací mám jen s programem C:Geo, ale i ten je dle mého dostačující. Řešil jsem tenhle problém v terénu jen jednou, ale někomu by se mé řešení mohlo hodit. Jednoduše jsem si zapnul navigaci a zobrazil si mapu s keškami, které v ní byly uložené. Na tabletu jsem si spustil C:Geo, na mapě vyhledal místa kudy se chci vydat a počkal až se mi načtou kešky. Z načtených keší jsem si vyklikal ty, které chci a uložil pro offline použití.

Teď je tedy mám v programu, co dál? Otevřu seznam uložených keší, zvolím Menu-Správa-Export a uložená data vyexportuji do gpx někam do paměti (důležité je vybrat nějakou složku, kterou hned najdu, abych pak nehledal, kam jsem to v tom tabletu vlastně uložil). Jakmile je tohle hotové, připojím navigaci přes OTG k tabletu a data do ní nakopíruji.

Pokud někomu nevyhovuje nahrávání dat přímo do paměti GPS, protože má raději všechna data na SD kartě, může pořídit čtečku microSD karet, připojit ji přes OTG a nahrát data na ní.

Výše uvedený postup však nefunguje na všech zařízeních a nelze nějak kategoricky říci „tady to půjde, tady ne“. Oficiálně podporuje Android připojení mass-storage zařízení skrze OTG od verze 4.1.x, u všech předchozích bylo nutné takzvané rootnutí tabletu či telefonu, čímž jste ale přišli o záruku. Někteří výrobci však tuto funkčnost měli i na zařízeních s nižšími verzemi systému. Naopak někteří na svých zařízeních s verzemi 4.1.x a vyšší mají tuto možnost pro změnu zakázanou.

Poznámka: Pro přenos dat lze použít také Total Commander s USB pluginem. Pro Nexus existuje software Nexus Media Importer, který býval zdarma (nevím jak je tomu nyní).

Vyzkoušené funkční kombinace:

  • Nexus 7 (1.g, jakýkoliv OS + NMI) – čtečka karet, eTrex 30, GPSmap 62
  • Nexus 7 (1.g, jakýkoliv OS + NMI + napájený USB hub) – Oregon 600, fenix/tactix
  • Lenovo Yoga 8 (OS 4.2.2) – Oregon 450
  • Asus Transformer TF300T (OS 4.2.1) – Oregon 600, Oregon 450, GPSmap 62
  • Samsung Galaxy S3 (OS 4.1.2) – Oregon 600, Oregon 300, GPSmap 62
  • Sony Xperia V – Oregon 200
  • Prestigio 5770D (OS 4.1.1) – Oregon 550
  • Prestigio MultiPad PMP7280C3G – Dakota 10
  • Motorola MotoG (OS 4.4.2) – Dakota 10

Vyzkoušené nefunkční kombinace:

  • Sony Xperia L – nedostatečné napájení skrze USB (řeší napájený USB hub)

Pokud má někdo další zkušenosti, nechť napíše. Rád seznamy zařízení funkčních i nefunkčních kombinací rozšířím o další zařízení a případně o nějaký funkční software vyjma výše zmíněných (další informace najdete a své dotazy můžete položit na GC.cz fóru zde).

Jak propojit Garmin s Androidem?
10 komentářů

  1. leo

    Ahoj,
    koupil jsem Oregon 600 a nejde mi přes Bluetooth spojit ani s Samsungem galaxy mini S5570i, ani s notebookem Asus. S HTC desire 601 se jakoby rozpoznali ( HTC našlo Oregon, Oregon chvilema vypadal jako že HTC taky našel) ale nešli poslat žádné soubory. Našel jsem jiné řešení. Přes Bluetooth odešlu GPX data ze Samsungu z aplikace c.geo do noťase a pak přes kabel do Oregonu. A jde to s více keškami naráz. Což přes Geocaching.com nejde (mám běžné členství).
    Tak to jsou moje poznatky.
    Jinak Oregon 600 – dobrý – ale občas se kousne, pravděpodobně po nahrání nových dat. Měl jsem v ruce i Holux funtrek 132, taky dobrý, ale malá písmenka.

  2. Tříska

    Ahoj,

    bluetooth u Oregonu co já vím neslouží k přenosu dat do nebo z telefonu. V podstatě jen k přenosu mezi dvěma kompatibilními Garmin zařízeními a případně aplikací BaseCamp mobile. 😉

  3. leo

    Dobrý den,
    tak jsem to zkoušel přes ten OTG kabel a nic. Když Oregon 600 takto spojím s MT Samsung S5570 Galaxy Mini tak to nic nedělá. 🙁

  4. Tříska

    Zdravíčko,

    podle fóra XDA-Developers kde se věnujou chytrým telefonům tenhle telefon disky/paměti připojený přes OTG s originálníma dodávanýma verzema Androidu nepodporuje. Leda by se do něj nahrála nějaká takzvaně „Custom ROM“ tedy neoficiální verze Androida, která tu podporu bude mít. A v tom nemužu sloužit. Toho jsem se bál jak čert kříže, protože tim si neznalej člověk muže zařízena uplně „usmrtit“.

  5. mikeant

    Pro starší oregony dobré, ale v novém Oregonu 650 mám nahranou celou ČR (ve formátu GGZ keše a jako POI jednotlivé waypointy) a jako záložní mám v telefonu v a:drake nahranou celou databázi z Geogetu. Mám tedy vše a nemusím po cestě nic nahrávat 🙂

  6. Tříska

    Tak já sice mam Oregona 600, ale Geogetu teprv nějak přicházim na chuť postupně. A mít v GPS celou ČR mi přijde zbytečné, to si radši cestou něco donahraju 😉

  7. Tom Kupča

    Dobrý den!
    Mám problém s přenosem dat z Garmina Montany 650 do tabletu Samsung Tab E s Androidem 4.4. Po připojení tablet najde dva disky Montany ale zhruba po 5 až 15 sekundách zobrazené disky zmizí a Montana se přepne z přenosu do úvodní obrazovky ve stavu napájení..Používám kabel OTG ..
    Moc by mne potěšila dobrá rada,tablet je ideální pro geokešink nalehko
    Díky
    Tomáš

  8. Tříska

    Vzhledem k tomu, že Montana je poměrně náročná na napájení, tipoval bych, že jí ten tablet prostě "neuživí" skrz OTG

Komentáře nejsou povoleny