Garmin a jeho novinky na veletrhu CES

Standart

Veletrh CES je jedním z největších světových veletrhů, na kterém spousta výrobců mimojiné představuje novinky chystané pro nadcházející rok. Ani Garmin není vyjímkou. A co si na letošní rok přichystal? Nutno říci, že je toho poměrně mnoho a v podstatě se jedná o nositelnou elektroniku.

Tou první z novinek je druhá generace náramku vívofit, tedy vívofit2. Ten přináší oproti svému předchůdci navíc kromě lehce odlišného tvaru také podsvícený displej, zvukové upozornění na neaktivitu a možnost zapnout stopky ručně. S touto novinkou pak souvisí uvedení nových vyměnitelných pásků pro oba modely. A to nejen ty z klasických materiálů s různými designovými potisky (pojmenované dle autora Jonathan Adler – celkem 11 druhů), ale také kovové díky kterým se vívofitu dostane vzhledu zajímavých hodinek (pojmenované Signature Series – celkem 13 druhů), a lze jej tak spíše nosit například do kanceláře, na jednání apod.

Druhou novinkou je jakýsi mezistupeň mezi sporttestery, chytrými hodinkami a monitory denních aktivit. Tato novinka nese označení vívoactive. Jedná se o hodinky umožňující kromě sledování denních aktivit, také spojení s chytrým telefonem (notifikace, ovládání hudby apod) a dále ve spojení s integrovanou GPS také základní tréninky (běh, cyklistika, chůze, plavání) při hmotnosti 38 gramů a výdrží až 10 hodin se zapnutou GPS a tři týdny v režimu hodinek. Designově se však skutečně odlišují od toho, co doposud od Garminu známe.

Další novinkou jsou hodinky epix, které budou z letošních novinek asi nejzajímavějšími. Proč si to myslím? Hodinky jsou sice poněkud „větší“, ovšem ne jen tak pro nic za nic. Kromě funkcí známých z nových forerunner 920XT nabídnou navíc 8GB paměti a předehranou rekreační mapu Evropy. Po nahrání jakékoliv routovatelné mapy nabídnou možnosti výpočtu trasy podobně jako jsme zvyklí z autonavigací případně turistických přístrojů. Ovládají se pěti funkčními tlačítky a dotykovým displejem.

Poslední novinkou je třetí generace hodinek fenix, pojmenované jednoduše fenix3. Tyhle hodinky by měly být k dispozici ve třech verzích, klasické světlé, klasické tmavé a pak ve verzi Saphire kde je, jak již název napovídá safírové sklíčko a navíc kovový pásek. I fenix3 nabídnou uživateli funkce srovnatelné s forerunner 920XT. Oproti fenix2 nabízejí podporu GPS a Glonass, barevný displej, nové možnosti rozložení datových polí (až 4 na stránku stejně jako f2) nebo téměř plně přizpůsobitelné profily podobně jako fr920XT a řada Edge. Uváděná výdrž hodinek s GPS je 16 hodin, v režimu UltraTrac pak až 50 hodin a v režimu hodinek až 3 měsíce. Navíc bude možno používat hodinky spárované s mobilním telefonem a ve stejnou dobu mít připojená externí ANT+ čidla, což u předchozího modelu možné nebylo.

Všechna zmíněná zařízení navíc podporují nahrávání aplikací z Garminem oznámeného Connect IQ (vyjma vívofitu). Vývojáři tedy budou moci v určité míře rozšířit možnosti daných zařízení a to nejen ve smyslu vzhledu hodinek a rozložení datových polí.

Hodinky fenix3 už jsem měl možnost vyzkoušet a rozhodně si svou cílovou skupinu najdou. U ostatních zatím nemohu soudit. Pár mých fotek najdete níže.

Mimo CES: Přímo lokální českou novinkou bude nová turistická mapa Topo Czech Pro podporující funkci Active Routing (známé z německé Topo mapy). V přístrojích, které tuto funkci plně podporují pak bude tuto mapu možné využít jak pro pěší turistiku, pro cyklistiku tak i pro jízdu automobilem. Pár snímků z nové Topo Pro mapy a také fotografie nově oznámených zařízení je k nalezení na facebooku Garmin CZ (zde).

Videa k produktům: