fenix2 je parťák nejen na tůry

Standart

Jelikož jsem s hodinkami fenix2 už absolvoval víc než 200km pěšky, zhruba 1300km na kole a taky několik indoor tréninků, už si mohu dovolit k nim něco víc říct. Tedy spíše napsat. Jde v podstatě o prozatím nejvšestranější hodinky co se týká druhů aktivit, kdy je možné je použít.

Moje fenix2 už pár šrámů mají

Moje fenix2 už pár šrámů mají

V hodinkách najdete módy jako je Chůze, Běh, Cyklistika, Navigace, Sjezdové i Běžecké lyžování, Plavání ve volné vodě i bazénu, ale také Indoor trénink nebo Horolezectví. Snad jediné co tu chybí je mód „Triatlon“, kdy by si uživatel mohl nastavit tři aktivity, které půjdou po sobě tak jako je tomu například u nových forerunner 920XT. Pokud se tedy nezaměřujete jen na jeden nebo dva druhy aktivit a rádi byste nějaký přístroj, který Vám umožní sledovat víceméně vše, rozhodně se fenix2 stane asi nejvážnějším kandidátem.

Kromě všech aktivit zmíněných výše navíc získáte přístroj, který dokáže pracovat snad se všemi externími čidly, která jsou od Garminu k dostání. Lze připojit teplotní čidlo Tempe, staré i nové cyklosenzory rychlosti a kadence, krokoměr footPod, všechny hrudní pásy včetně běžeckého a snímače výkonu. Je tedy na Vás k jaké aktivitě budete chtít hodinky používat, vždy je tu možnost připojit čidla, která se pro další měření během aktivity hodí nejlépe. Během geocachingu s nimi můžete vyhledávat Chirp keše nebo s jejich pomocí ovládat kameru VIRB. Já sám hodinky používám na kole s novými senzory rychlosti a kadence, hrudním pásem a teplotním čidlem.

Sportovci v hodinkách najdou kromě nastavení mnoha kombinací zobrazovaných dat také možnost nastavit si alarmy během tréninku a to alarmy na minimální a maximální tepovou frekvenci, alarmy vzdálenosti, času, rychlosti, tempa, kadence i výkonu. Navíc jsou tu i funkce AutoLap a AutoPause, které leckdo zná z cyklistických přístrojů. Zajímavými jsou i sledování VO2max nebo možnost zobrazení mapy, aby člověk někde v terénu v případě potřeby alespoň zhruba věděl, jak daleko je například od nejbližší cesty nebo vesnice.

Ve spojení s GPS hodinek a případně mapou lze využít funkce ukládání bodů nebo projektování trasového bodu jen na základě azimutu a vzdálenosti, navigování k bodu (nikoliv ve smyslu routingu jako v automobilových nebo turistických přístrojích) a speciální funkce Man Over Board (Muž přes palubu) nebo Jumpmaster.

I přes všechny tyhle funkce nejsou hodinky nijak zvlášť veliké a lze je nosit v podstatě denně, stejně jako klasické obyčejné hodinky. Tedy, chodíte-li v košili, budete mít problém přes hodinky zapnout rukáv. Zase takový drobeček to opravdu není.

Jste-li však zvyklí na ovládání hodinek fenix, tactix nebo quatix, na fenix2 si budete chvilku zvykat. Nejen, že v hodinkách přibyly nové funkce, ale změnilo se také ovládání a logika nastavení.

 

Vlastní zkušenosti:
Cyklistika – při záznamu každou vteřinu a připojených 4 čidlech zaznamenaly téměř 5 hodin.
Turistika – při takzvaném „chytrém“ záznamu a připojených 2 čidlech zaznamenaly téměř 9 hodin.
(Záznam  v režimu UltraTrac v němž by hodinky měly vydržet zaznamenávat několik desítek hodin jsem nezkoušel. Žádnou tak dlouhou aktivitu jsem neabsolvoval)