Nové Topo mapy a změny v nich

Standart

Vyšly nové Topo mapy ČR. Asi největší novinkou je podpora funkce Active Routing* která umožňuje výpočet tras na základě uživatelem zvoleného profilu, například Chůze, Cyklistika, Automobil…

mapy Topo Czech

mapy Topo Czech

Na několika místech která znám jsem otestoval funkci Active Routing pro různé aktivity na svém Oregonu 600 a trasa vždy dávala v rámci zvoleného nastavení smysl. Majitelé starších přístrojů však zůstanou o tyto funkce ochuzení. Jak jsou na tom konkrétní typy přístrojů najdete buď v manuálu dodaném v balení mapy nebo ve znalostní databázi českého Garminu.

Ve většině případů používám navigování „přímo“ k cíli a nahlížením do mapy před rozcestími zjišťuji, kudy je nejlépe pokračovat dále. Ovšem možnost prohlédnout si třebas výškový profil trasy na kterou se vydávám se, musím říci, hodí.

Věc, která mne však oslovila nejvíce, není ani tak zmíněný Active Routing jako spíše téměř kompletní změna stylu/vzhledu map. Ano skutečně téměř kompletní. Došlo tu ke změně nejen plošných nebo liniových mapových prvků jako parky, sady, vinice a další ale i ke změně či zmenšení ikon bodů zájmu. Výsledkem těchto změn je graficky povedená a velice přehledná mapa. Na O600 vypadá opravdu dokonale (viz screenshoty z přístroje na konci). Oproti předchozí verzi již není mapa tolik „křiklavá“. Pro porovnání můžete nahlédnout na snímky z map pražské Obory Hvězda.

Vyjmenovávat všechny změněné prvky asi nemá cenu. Některé z nich jsou však v mapě nyní mnohem výraznější případně podstatně jednodušeji identifikovatelné než tomu bylo v minulosti. Několik takových jsem vybral a „vyfotil“ k nahlédnutí.

A níže ještě několik snímků přímo z Oregonu 600. Je pravdou, že většinou routingu využívám pouze v automobilu, pokud jedu někam kde to úplně neznám. Nicméně jak jsem už výše zmínil, díky Active Routingu je v Topo Pro mapě možné naplánovat nějaký pěší výlet a prohlédnout si výškový profil trasy, která Vás bude čekat (screenshot níže). To je určitě velké plus.

* přístroje plně podporující Active Routing by měly být následující: Oregon x50, Oregon 6×0, GPSmap 62/64, Monterra, Montana 6×0, Edge Touring, Edge 810 a Edge 1000. Z nových pak pravděpodobně hodinky epix (podpora funkcí v přístrojích popsána zde)