GPSmap 64 – tradice i nové technologie

Standart

Když jsem tak uvažoval nad vhodným dárkem, narazil jsem na novinku GPSmap 64. Vzhledem k tradici a spolehlivosti předchozích modelů (GPSmap 60 a 62) jsem si řekl, proč vlastně ne. Rozhodl jsem se ji prvně vyzkoušet.

GPSmap 64st a starší bratříček

GPSmap 64st a starší bratříček

Vyzkoušel jsem si ji proti Oregonu 600, který umí stejně jako GPSmap 64 nejen GPS, ale i Glonass (zkoušet to proti GPSmap 62 by nebylo to pravé). A při jednom z výletů ještě se starším bráškou GPSmap 60, viz foto.

Tělo přístroje oproti předchozímu modelu řady, tedy GPSmap 62 nedoznalo téměř žádných změn. Jediné co při prvním pohledu na přístroj prozradí, že se nejedná o předchůdce je nápis nad displejem. První změnu v podstatě zaregistrujete až ve chvíli, kdy otevřete bateriový prostor kvůli vložení baterií (klasicky 2xAA). Zde se nalézá slot pro paměťovou kartu, který je ovšem umístěn vodorovně, nikoliv svisle, a pak tu je také spínač spouštějící nabíjení originálního aku článku, stejného jaký je například v Oregonech řady 600.

Po spuštění přístroje toho už najdete více. Hned při prvním startu se přístroj zeptá zdali chcete naimportovat předehraný GGZ soubor s keškami. Pravda, chvilku to trvá, ale to mi nijak nevadilo. Dalším, čeho si v menu asi všimnete je možnost ovládat kameru Virb (v GPSmap 62 byla softwarově přidána také – fw 5.0 a vyšší). Další věcí, avšak již hlouběji v menu, je bluetooth (zde opět BLE 4.0), který umožňuje spojit navigaci s Vaším iPhonem a na displeji GPS přístroje tak mít takzvané „smart notifikace“. Bohužel pro zařízení s Androidem toto prozatím použitelné není.

V nastavení mapy mne velice potěšila možnost nastavit si zoom od kterého budou vidět body zájmu a vedle toho zvlášť nastavení jen pro geocache schránky (Nastavení -> Mapa -> Rozšířené nast. -> Úrovně přiblížení). Je tedy možné, nastavit si geocache například od zoomu „2km“ a ostatní body například až od „200m“ což mi značně zjednodušilo orientaci v mapě v místech kde je hodně bodů i geocache schránek (například ve městě).

Změnou prošla nejspíše i paměť přístroje, jelikož přenos dat přes USB a načtení zařízení v BaseCampu je oproti předchozímu modelu rychlejší. V navigaci je možné uložit až 5000 waypointů a 200 tras (GPSmap 62 bylo 2000/200).

Závěr: Pokud bych se účastnil závodů v extrémních podmínkách (mrazech, vlhku apod.) zvolil bych právě novou GPSmap 64 a ne Oregon. Pokud jste také zvyklí na tlačítkové přístroje, přechod na dotykový Vám nějakou chvilku zabere už jen proto, že struktura a pohyb v menu jsou v mnohém odlišné stejně jako zvyk ovládat ty nejpoužívanější funkce rovnou tlačítky bez nutnosti proklikávat se skrze menu (pravda, v Oregonech jdou některé funkce nastavit na tlačítka – max 5 funkcí).