Fitness náramky a chytré hodinky na IFA veletrhu

Standart

Letos jsem měl možnost navštívit berlínský IFA veletrh zahrnující snad všechny oblasti elektroniky, domácích spotřebičů a pomocníků a mnoha dalších vychytávek. Těšil jsem se hlavně proto, že jsem si chtěl prohlédnout novinky z oblasti fitness náramků a takzvaných smart watch.

Areál veletrhu jsem nakonec zvládl (a v podstatě i musel) projít úplně celý, ačkoliv mým hlavním zájmem byla právě ta část, která se měla na výrobky v mnou uvedených kategoriích zaměřovat. Velice záhy jsem však zjistil, že to nepůjde až tak hladce. Například Samsung měl v téhle části jen malý stánek, něco jako předsunuté stanoviště, na kterém ani žádný produkt z té kategorie nebyl. Ty bylo možno nalézt až v největší budově areálu kterou Samsung obsadil celou sám. Nutno podotknout, že většinu této expozice zabíraly ohnuté a nebo ohýbatelné televize spolu s mobilními telefony.

Nakonec se mi tu podařilo najít Samsung Gear S na platformě Tizen. Vzhledově celkem povedené hodinky, ovšem i v nasvícené hale se mi na ně poněkud špatně koukalo. Jejich displej mi přišel málo kontrastní a obával bych se, jak na ně vlastně uvidím na denním světle. Trochu jsem si s nimi pohrál a vyrazil dále. Druhé hodinky/náramek na který jsem narazil prozatím nechám stranou. Dalším v řadě byl Huawei Talkband. Ten však nebylo možno vyzkoušet. Jednoduše byl vystaven jen nenabitý.

Lépe na tom byl Withings Pulse O2, který byl vystaven funkční a bylo možno si jej osahat. U tohoto náramku se mi velice líbila možnost si na displeji prolistovat historii aktivit několik dní zpět (v paměti bylo devět dní, možná zvládne i více) ovšem trochu bych se obával ztráty zařízení tím, že mi „strojek“ vypadne z pásku. Výhodou pro některé uživatele může být možnost používat tento fitness přístroj jednak jako náramek na ruce a druhak v klipu na pásku.

Dále jsem navštívil stánek společnosti LG, kde bylo možno vyzkoušet jednak chytré hodinky G Watch a G Watch R, oboje na nové platformě Android Wear. První mne příliš nezaujaly. Obdélníkový tvar hodinek mi jednoduše přijde divný. Zato G Watch R s pěkným kulatým ciferníkem/displejem zobrazujícím krásné analogové hodiny, to je něco jiného. Škoda jen, že měření tepu u těchto hodinek opět probíhá skrze „světýlko“ na spodní části hodinek. Půjde si tedy změřit aktuální tep, ale ne jej zaznamenávat po celou dobu nějaké aktivity. Velikost ciferníku je zhruba stejná jako u hodinek řady fenix (Garmin) ovšem jejich tělo má na výšku zhruba tolik co přístroje forerunner 220/620. Navíc bude možné je zakoupit s látkovým, plastovým a koženým páskem.

Následně jsem ještě narazil na chytrý náramek od firmy Thomson, bohužel opět jen vypnutý a vystavený za sklem a bez nějakého detailnějšího popisu. Ani na webu jsem neobjevil jeho parametry a funkce. Býval bych si rád prohlédl i chytré hodinky od Sony a stejně tak i Motorolou propagované Moto 360. První jsem však objevil opět jen za sklem a vypnuté, druhé zmíněné jsem nenašel vůbec.

Vrátím se však k druhému zařízení, které jsem přeskočil. Je jím chytrý náramek Garmin vívosmart. Jde v podstatě o vyšší řadu vívofitu, který se objevil na začátku tohoto roku. Jak už i jeho jméno napovídá, jde o vívofit rozšířený o funkce pro spojení s chytrými telefony. Pokud jej budete používat samostatně, jde o klasický vívofit. Jestliže jej ale spojíte s chytrým telefonem, funkcí máte k dispozici mnohem více. Náramek umí z notifikačního centra chytrého telefonu zobrazit téměř jakoukoliv notifikaci, ať už jde o sms, hovor nebo akci v kalendáři. Další funkcí navíc, kterou někteří ocení je možnost náramkem ovládat kameru Virb. Ještě je tu jedna funkce zvyšující uživatelovu pohodlnost při spojení s telefonem a tou je možnost ovládat přehrávač hudby v telefonu skrze náramek.

Velkou výhodu vidím u náramku v možnosti připojit kromě hrudního pásu také cyklistické čidlo rychlosti a náramek tak oproti jeho předchůdci využít i na kole. Dalším plusem je možnost ručně spustit a ukončit záznam samostatné aktivity, což u vívofitu lze jen automaticky se spojením/odpojením hrudního pásu. Náramek je rozměrově o mnoho menší než vívofit, má podsvícený dotykový OLED displej jehož jas lze regulovat přímo na náramku a umí také pomocí vibrací upozornit na nějakou akci. Hodnoty na displeji lze zobrazovat jak na šířku tak na výšku. Náramek jsem v úvodu vynechal úmyslně jen proto, že nezapadá ani do kategorie fitness náramků ani smart watch. Řekl bych, že je někde na hraně mezi oběma kategoriemi.

Více fotek z veletrhu zde: