Teasi versus Garmin na kole

Standart

Nedávno jsem si zapůjčil k otestování navigaci Teasi One2, jelikož mne zajímalo, zdali by postačovala pro mé účely. Dle balení je tento model určen pro cyklistiku a turistiku, nejde tedy o  sporttester jako takový. V tomto směru bych jej tedy mohl hodnotit vůči řadě Oregon a nebo jiným Garmin turistickým přístrojům, které lze pohodlně používat i na kole. Srovnávat je čistě s cyklistickými sporttestery by nebylo příliš vhodné.

Teasi One2 balení

Teasi One2 balení

Již delší dobu mám ve zvyku u většiny zařízení nejprve věc vyzkoušet a až následně, pokud na něco nemohu přijít, vzít k ruce manuál. Na první jízdě jsem tedy byl velice nepříjemně překvapen, že u přístroje nemohu vypnout podsvícení. Jednoduše jsem nepřišel na to, jak to provést (poznámka: prostě to nejde). Pokud jedete ve tmě a přístroj Vám z řídítek neustále svítí do obličeje, není to moc příjemné.

Na několika internetových diskusích jsem četl jak uživatelé srovnávají co se displeje týká tento poměrně nový přístroj s přístroji Garmin, které se již nějakou dobu nevyrábějí a hlavně se začaly vyrábět a prodávat zhruba o pět let dříve než Teasi. Ano, při srovnání staršího s novějším většinou vyhraje novější. Z toho důvodu jsem vedle sebe dal Oregon 600 a Teasi One 2.

Přišlo mi, že hlavní rozdíl v zobrazení mapy je způsoben tím, že Garmin Topo Pro mapa má kromě reliéfu (a tedy stínování jež mapu v některých místech ztmaví) také lepší rozvržení barev pro rozlišení plošných prvků. Rastrové mapy zvládají oba přístroje.

Jako plus u Teasi hodnotím možnost nastavit si které body zájmu chcete na mapě vidět a které nikoliv. V Oregonu mohu měnit pouze to, při jakém zoomu se mají zobrazovat některé detaily včetně bodů zájmu. Plusem Garminu je však možnost nastavit si několik různých typů panelů na mapové stránce (ručně je měnit a nebo nastavit pro každý profil v přístroji jiný panel). U Teasi jsem objevil pouze možnost editovat dvě datová pole, která se v panelu nacházejí.

Další věcí, která se zdála být docela zajímavou, byla možnost nastavit si pro plánování trasy volbu „preferovat cyklostezky“. Tato volba v Teasi sice je, ale ať jsem dělal co jsem chtěl, přístroj mi „preferoval“ jen ty úseky cyklostezek, které vedly po nějaké silnici. Jiné jednoduše ignoroval. A to i přesto, že jsem zkoušel několik míst, kam vede více různých cyklostezek a některé vycházely výhodnější ať už v rámci doby jízdy nebo i vzdálenosti. Vzhledem ke zmíněnému je mi však jako uživateli tahle funkce tak trochu k ničemu a je výhodnější a v podstatě i uživatelsky přívětivější systém v Garminech kde si prostě nastavíte, po čem jezdit nechcete (nezpevněné cesty, úzké stezky, trajekty/převozy…).

Oregon 600 vs Teasi One2

Oregon 600 vs Teasi One2

Příslušenstvím, které spolu s Teasi získáte je kromě AC adaptéru a USB kabelu také držák na řídítka. Pokud se nemýlím tak v mém balení byl „4Fix Light“ přidělávaný klasicky pomocí dvou rychloupínacích pásků. Bohužel zde musím konstatovat, že držák působí hodně křehce a upínání přístroje pomocí čtyř malých paciček u mne také příliš důvěry nevzbudil. Zde z mého pohledu opět zvítězil Oregon byť je třeba si držák dokoupit samostatně. Všechny outdoory mají v podstatě upínací kolejničku přes celá záda a přístroj se tak ani nehne (někdy mám i problém ho po zastavení z držáku vůbec vyjmout).

Mínusem pro mne jakožto člověka, který tráví cyklistikou a turistikou mnoho volného času je u Teasi integrovaná nabíjecí baterie. Zaprvé nevím jestli jí výrobce vymění, pokud mi po záruce odejde a zadruhé pokud vyrážím na delší dobu někam „ven“, budu muset řešit jak a kde přístroj nabít. V tomto směru tedy z pohledu cílové skupiny uživatelů také vyhrává Oregon, běžící na dvě tužkové baterie, jelikož jsem ještě nikdy nenašel místo, kde bych je v případě nouze nesehnal. A pro uživatele je myslím pohodlnější, vzít si do batohu 4 tužkové baterie navíc, než s sebou tahat powerbanku případně hledat restauraci či ubytování, kde si přístroj nabije.

Plusy a mínusy Teasi:
+ nastavení zobrazovaných bodů zájmu
+ volba „preferovat cyklostezky“ (pokud by fungovala)
– nemožnost zcela vypnout podsvícení (za tmy k vzteku)
– nemožnost změny panelu s dat.poli (pouze obsah polí)
– upínání celého poměrně velkého zařízení
– integrovaná nabíjecí baterie (nutnost řešit dobíjení)

PS: Jde o můj subjektivní názor vzhledem k tomu, jak bych přístroj využíval já sám.