Přemýšlel jsem, jak představit tenhle telefon. Uvědomil jsem si však, že tahle řada odolnějších telefonů nebude mezi lidmi neznámá a to částečně i proto, že předchozí telefony řady sice byly vcelku odolné, ovšem jak je známo, softwarově ale i hardwarově poměrně limitované. U Xcover 3 to vypadá, že se výrobce z předchozích chyb něčemu přiučil.
Konstrukce a odolnost
Pokud bych měl telefon srovnat s jeho předchůdcem, pak v konstrukci jsou asi jen dvě zásadní změny a to, že zadní kryt chránící vnitřek telefonu už nemá šroubek na utažení jaký měl Xcover 2 a drží tedy jen zacvaknutím do těla přístroje a dále chybějící krytka microUSB konektoru na spodní straně telefonu. Dle výrobce telefon splňuje kromě normy IP67 také vojenský standard MIL-STD810G. Ovšem zda a jak byl proveden test v rámci zmíněného vojenského standardu, nevím. Dle informací které jsou dostupné na internetu je totiž celý přesně daný test prováděn pouze u zařízení skutečně mířících do armády a to jen několika zkušebními ústavy.
Stejně jako předchozí verze má i Xcover 3 pod displejem umístěna tři hardwarová tlačítka s drsnějším povrchem pro snazší ovládání například v rukavicích. Po stranách pak naleznete další 4 tlačítka. Jedno na pravé straně, to slouží k zapnutí/vypnutí telefonu či rozsvícení/zhasnutí displeje. Další tři jsou pak na straně levé. Dvě z nich jsou určena k ovládání hlasitosti zvonění případně multimédií, třetí je pak konfigurovatelné a já osobně jej například používám k zapnutí/vypnutí svítilny. Strany telefonu jsou pro lepší držení zdrsněny a podobně je tomu i u zadního krytu telefonu.
Na zadní straně pak lze najít optiku 5Mpix fotoaparátu (přední kamera má 2Mpix), přisvětlovací diodu a reproduktorek. Několik fotek zaznamenaných telefonem si můžete prohlédnout níže.
V několika diskusích týkajících se tohoto telefonu jsem se setkal s tvrzením, že zadní kryt vrže. S tímto jsem se však u svého přístroje nesetkal. Je třeba podotknout, že Xcover 3 existuje ve dvou verzích, přičemž první verze měla kromě jiných také problémy se signálem a to nejen u Wi-fi a bluetooth, ale i u mobilních sítí (informace z internetových zdrojů). I zmíněné vrzání tak bylo pravděpodobně problémem původní verze.
Vybavení telefonu
Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor ARM Cortex A7 taktovaný na 1,2GHz, dále je zde 1,5GB operační paměti a téměř 8GB vnitřní uložiště z něhož 3,5GB ukrajuje systém Android 6.0.1. (původní verze označovaná jako G-388F měla procesor Marvell PXA1908 Quad Core a Android 4.4).
U telefonu Xcover 2 uživatel poměrně záhy narazil na limity způsobené operační pamětí ale hlavně nedostačující kapacitou vnitřního uložiště. Xcover 3 je na tom v tomto směru lépe viz výše. U starší verze díky aktualizacím výchozích aplikací došlo k tomu, že z vnitřního uložiště zbylo na data něco kolem 700MB, což opravdu není mnoho. U Xcover 3 zabírá systém a s ním související aplikace necelou polovinu kapacity uložiště a uživatelem nainstalované aplikace lze také přesunout na vloženou paměťovou kartu (podporuje až 128GB microSDXC).
Poté, co jsem si do telefonu nainstaloval všechny aplikace které běžně používám, mi stále zůstává kolem 2GB volného místa na vnitřním uložisti (mapy pro aplikace mám vždy na kartě). Několikrát jsem si v průběhu běžného denního používání kontroloval využití operační paměti a i v tomto směru je zde stále rezerva. Při prvním spuštění telefonu bylo uváděno něco přes 1GB nevyužité RAM paměti, v průběhu používání jsem stále na cca 500-600MB volných.
4,5′ TFT displej telefonu má na dnešní dobu poměrně nízké rozlišení 800×480 pixelů ovšem vzhledem k jeho zaměření si myslím, že toto mu bude odpuštěno. Uváděná kapacita baterie je 2.200mAh. Je to sice více než předchozí model, ovšem oproti některým jiným v současnosti prodávaným telefonům je to naopak málo. Nicméně i tato kapacita postačuje na zhruba dva až dva a půl dne běžného provozu. Toto je však dáno převážně lepší optimalizací spotřeby v systému Android 6.0.
Je také třeba zmínit, že Xcover 3 podporuje plně české LTE, což bohužel zatím není u všech výrobců standard. Dále je vybaven technologiemi bluetooth 4.0, Wi-fi 802.11a/b/g/n a podporuje i NFC. Samozřejmě nechybí ani dnes již víceméně nezbytná GPS.
Aplikace a využití
Narozdíl od mnoha čínských telefonů v Xcover 3 snad vyjma aplikace Galaxy Apps a KNOXu není nic, co by nebylo součástí systému Android. Uvítal bych možnost odinstalace aplikací Hudba Play a Filmy Play (případně i Google Disk), které v podstatě vůbec nevyužívám a jen zabírají místo, ovšem jelikož se jedná o součásti systému, asi se tohoto nedočkám.
Při běžném používání mi telefon vydrží dva až dva a půl dne (volání, sms, mail, internet). Se zapnutou GPS jsem telefon prozatím jen párkrát vyzkoušel a dá se říci, že si cca hodina zapnuté GPS vezme kolem 12-18% baterie.
Velkým plusem pro mne však byla aplikace Smart Switch přímo od společnosti Samsung, umožňující přenos dat z telefonů jiných značek (i jiných systémů) do telefonu Samsung. Podobnou aplikaci má například i Blackberry pro svůj systém BB OS10. U jiných značek jsem o podobné aplikaci neslyšel (edit: Apple má aplikaci pro Android nazvanou Move to iOS). Taková aplikace člověku vcelku usnadní rozhodování při výběru nového telefonu.
Výsledek AnTuTu 6.2.1 – 25.867 bodů
Výsledek Quadrant – 8.861 bodů
Výsledek CF Bench – 16.658 bodů
Výsledek SmartBench – 4.301/3.701 bodů