Poté co se mi poslední telefon odebral do křemíkového nebe, potřeboval jsem co nejrychleji sehnat nějakou náhradu. Za xx let používání různých a různě „naceněných“ telefonů jsem si řekl, že už nehodlám investovat více peněz do zařízení, které mi stejně časem někde upadne, nebo jej utopím v moři apod. Hledal jsem tedy nějaké levné zařízení. Dávat za telefon s nímž potřebuji telefonovat, psát zprávy a e-maily a semtam se kouknout na internet desítky tisíc korun, z toho už jsem vyléčený.
Nakonec mne zaujala novinka od firmy Lenovo, která byla svou cenou opravdu nízko, přitom výbavou na tom špatně není. Navíc v balení kromě obvyklé nabíječky, manuálu, sluchátek a telefonu samotného najdete ještě dvě folie na displej (jedna již nalepená) a silikonový obal.
Telefon jsem tedy zakoupil a jal se jej zkoušet. Pominu-li to, že v telefonu je sice nahrán nějaký antivir, který uživatele neustále otravuje s nějakými hláškami a nastaveními pak jsem s telefonem neměl žádný zvláštní problém (při pokusu o aktualizaci napíše, že jde o starou licenci). Pravda, jsem zvyklý na čistý Android z mého tabletu Nexus a launcher Lenovo je něco jiného, ale zas je třeba příznat, že se některými svými možnostmi blíží tomu, na co jsou zvyklí například uživatelé iPhonů (složky, jednotný styl ikonek atd). Launcher samotný telefon ani nijak nezpomaluje, nezasekává se, nepadá.
Pár dní jsem si tedy s novým telefonem hlavně hrál, nastavoval potřebné věci, stahoval oblíbené aplikace a byl jsem poměrně překvapen výdrží baterie zařízení. V běžném denním provozu mi telefon vydrží dva až tři dny. Jen se zatím trochu podivuji nad vybíjecí charakteristikou baterie, kdy ve chvíli dosažení stavu posledních 16% baterie (dle displeje) mizí každé procento cca po minutě až k nule.
V telefonu bylo kromě obvyklých aplikací a služeb nainstalováno i několik dalších (například přímo z dílny Lenovo), které však já jakožto uživatel nevyužívám, nebo jsem třeba zvyklý používat jejich alternativy od jiných „poskytovatelů“ (Google Disk, Dropbox a další podobné služby). Mnou nevyužitelné aplikace jsem tedy pokud to systém umožnil buď úplně odstranil nebo je alespoň zakázal. Dále jsem aktualizoval systém na verzi Android 4.4.2 a v nastavení aplikací mi přibyla možnost výběru primárního uložiště (zařízení/SD karta).
Jediné na co jsem zatím nepřišel a dost mi to vadí je jak vypnout zvuk spouště fotoaparátu. Také bych ještě rád vyzkoušel jak dlouho poběží telefon na baterii se zapnutou GPS například při navigaci nebo při hraní Geocachingu či Wherigo her.
Pokud telefon připojíte k PC, nainstaluje se a zobrazí jako „MTP Device“ nebo „Multimediální zařízení“ ovšem po připojení najdete přímo v telefonu možnost nastavení kde lze zažízení přepnout do klasického mass-storage režimu a ještě několik dalších možností. Záleží tedy na tom, co Vám osobně vyhovuje. Například u mého Nexusu s čistým Androidem tyto možnosti postrádám.
Co se týká zpracování telefonu, po vložení karet a zacvaknutí zadního krytu telefonu nikde nic nevrže, nepřečnívá apod. Telefon má hladký zadní kryt a když jsem jej nosil jen tak, trochu mi klouzal v ruce. Když jsem jej schoval do dodaného pouzdra, tahle alespon pro mne vada na kráse byla odstraněna.
Parametry:
CPU: 4-jádrový MediaTek MTK 6582 QC (takt 1,3GHz)
RAM: 1GB
Paměť: 4GB eMMC
Displej: 4,5 palce FWVGA (854x480px)
Ostatní: wi-fi (802.11 b/g/n), UMTS (3G), BT 4.0, GPS, dual SIM
Foto/kamera: 5Mpix/2Mpix
Baterie: 2000 mAh
Systém: Android 4.4 (po aktualizaci 4.4.2)